Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Wiele firm decyduje się na rezygnacją z własnych działów księgowych, a w zamian decydują się na współpracę z biurem rachunkowym. Także osoby prywatne od czasu do czasu potrzebują pomocy biura rachunkowego, np. w celu rozliczenia podatku. Na rynku funkcjonuje jednak wiele biur rachunkowych. To oznacza, że wybór wcale nie jest taki prosty. Czym zatem kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Doświadczenie

Pierwszym kryterium wyboru powinno być doświadczenie biura rachunkowego. Każde biuro rachunkowe, a konkretnie jego pracownicy, wykazać powinno się określonym doświadczeniem i kompetencjami. Warto jest zatem wybierając biuro rachunkowe sprawdzić czy nasze sprawy prowadzone będą rzeczywiście przez osoby posiadając odpowiednie kwalifikacje w zakresie księgowości, rachunkowości i prawa podatkowego.

Kontakt z biurem

Bardzo waży aspekt czy wyborze biura rachunkowego to także kontakt z jego pracownikami. Pamiętać należy, że biurze powierzamy najważniejsze sprawy. Wszystkie one dotyczą naszych finansów i podatków. Dlatego biuro rachunkowe zawsze powinno być dla nas dostępne. Nie możemy mieć problemów z tym, aby dowiedzieć się jak aktualnie prowadzone są nasze sprawy i co ważne jak rozwiązywane są ewentualne problemy.

Bezpieczeństwo

Nie można zapomnieć także o kwestii bezpieczeństwa. Każde biuro rachunkowe zobowiązane jest do posiadania ubezpieczenia OC. W takim przypadku mamy pewność, że przy ewentualnym błędzie biura rachunkowego, np. przy rozliczeniu podatku to przy ewentualnej karze nałożonej przez Urząd Skarbowy to właśnie biuro będzie ponosiło konsekwencje. Dlatego przed podpisaniem umowy konieczne jest, aby biuro przedstawiło odpowiednie dokumenty świadczące o posiadaniu ważnej polisy OC.

Jak szukać?

Jak wspomniano na początku na rynku funkcjonuje wiele biur rachunkowych. Ich oferty znaleźć można w sieci. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać np. „podatki Poznań czy „biuro rachunkowe Poznań”. Następnie każda oferta biura powinna być bardzo dokładnie przeanalizowana. Wszystko po to, aby wybrać taką, która najlepiej będzie spełniała nasze oczekiwania.